Our Staff

If you would like to contact a member of staff please click on the link below their name, for anything else please email us at: office@lanfranc.org.uk

Senior Staff

Simon Trehearn

Principal

Richard Ellis

Senior Vice Principal

Jon Atkinson

Vice Principal

Grace Sheridan

Assistant Principal

Andy Barlow

Assistant Principal

Vicky Daaku

Assistant Principal

Josephine Donohue

Assistant Principal

Rima Kataria

Assistant Principal

Ann-Marie Brooks

Team Leader

EYFS

Koutaibi Al Karagoly

Operations Director

Dede Kadila

Pastoral Care Manager and Deputy Safeguarding Lead

Suezette Brooks

SENDCo
Matthew Dervin

Matthew Dervin

Finance Director

Achievement Coordinators

Robert Gissing

Year 7
Kathryn Wareham2

Kathryn Wareham

Year 8
Lucia Bennet

Lucia Bennet

Year 9

Evelyn Willis

Year 10
Darren Manoharan

Darren Manoharan

Year 10

Reece Brewster

Year 11

Specialist Coordinators

Chris Hogan

EAL Coordinator
Jake Reeve Yates

Jake Reeve Yates

D of E Coordinator

Victoria Ogunkoya

HPA & G&T Coordinator
Laura Pavlou

Laura Pavlou

D of E Coordinator

Teaching Staff

Creative and Performing Arts

Catherine Carroll

Team Leader

Creative and Performing Arts

Jo Deamer

Subject Coordinator

Art And Design

Karen Wallis

Karen Wallis

Subject Coordinator

Music

English

Ann-Marie Powell

Ann-Marie Powell

Team Leader

English

Laura Pavlou

Laura Pavlou

Deputy Team Leader

English

Suezette Brooks

(SENDCo)

English

Lily Cochrane

Lily Cochrane

English

Flavia De Souza

Flavia De Souza

English

Josephine Donohue

(Assistant Principal)

English

Richard Ellis

(Senior Vice Principal)

English

Mathilde Kolade

Mathilde Kolade

English

Jordan Livingstone

English

Emma O'Malley

Emma O'Malley

English

Humanities

Thulani Kimbugwe

Team Leader

Humanities and PSHE

Dan Hudson

Dan Hudson

Deputy Team Leader

Humanities

Kwame Asabere2

Kwame Asabere

Geography

Liam Derek Cadzow Webb

Liam Cadzow

RE

Dee Irving

Humanities

Rima Kataria

(Assistant Principal)

History

Feyi Oshodi

Feyi Oshodi

RE

Jake Reeve Yates

Jake Reeve Yates

Humanities

Mathematics and Computing

Yvette Smith

Team Leader

Mathematics

circ J Ede

Jessica Ede

Deputy Team Leader

Mathematics

Sam Alarms

Sam Alarms

Mathematics

Lucia Bennet

Lucia Bennet

Mathematics

Corolida Francis

Corolida Francis

Mathematics

Roberta Gjoni

Roberta Gjoni

Mathematics

Ambrose Koroma

Ambrose Koroma

ICT and Computing

Matt Woodall

Matt Woodall

Mathematics

MFL

Gaby De Bedout Ardila2

Gaby De Bedout Ardila

Languages

Chris Hogan

Languages

Kathryn Wareham2

Kathryn Wareham

Languages

Evelyn Willis

Languages

Technology

Victoria Ogunkoya

Subject Coordinator

Food Technology / Design Technology

Renford Sommerville

Renford Sommerville

Technology

Science

Rickaylia Foster-Haughton

Team Leader

Science

Daniel Alvani

Deputy Team Leader

Science

Henrietta Adesida

Henrietta Adesida

Science

Andy Barlow

(Assistant Principal)

Science

circ Justice Crentsil

Justice Crentsil

Science

Vicky Daaku

(Assistant Principal)

Science

Darren Manoharan

Darren Manoharan

Science

Paula McGarrell

Paula McGarrell

Science

Sport

Holly Budd

Holly Budd

Team Leader

PE

Jon Atkinson

(Vice Principal)

PE

Reece Brewster

PE

Robert Gissing

PE

Grace Sheridan

(Assistant Principal)

PE

Lauryn Sy

Lauryn Sy

Sports Coach

Support Staff

Gabriel Akibo-Betts

Gabriel Akibo-Betts

Art and Technology Technician

Jayne Atkinson

Academy Secretary and Governance Professional

Lorraine Brooks-Enver

Attendance Officer
Ben Court

Ben Court

Director of ICT
Matthew Dervin

Matthew Dervin

Finance Director

Cherelle Edwards

Inclusion and Behaviour Support Assistant

Wendy Geraldo

Site Team Assistant
Kirsty Hathaway

Kirsty Hathaway

Administration Assistant
J Hedhli-Paget2

Josie Hedhli-Paget

Finance Officer

Jody Higgins

Reception/Administration Assistant

Olive Irechukwu

Admissions Officer

Koutaibi Al Karagoly

Operations Director
Alina Khan

Alina Khan

Science Technician
circ Aaron Kimbati

Aaron Kimbati

Cover Supervisor
Don Kimfumu

Don Kimfumu

IT Technician
Maika Kimfumu

Maika Kimfumu

Cover Supervisor
David Lamb

Dave Lamb

Site Team Assistant
Shaun Marshall

Shaun Marshall

Counsellor
Claire McCabe

Claire McCabe

Exams and SIMS Manager

Bianca McPherson

Inclusion and Behaviour Support Assistant
Clarice Mutanda

Clarice Mutanda

Cover Supervisor
James Reid

James Reid

Data Manager

Jhonny Robles Moreira

Site Team Assistant

Poshora Roettig

Careers Advisor
Kevin Thomas

Kevin Thomas

Inclusion and Behaviour Support Assistant

Maria Wandico Bapori

Site Team Assistant
Michelle West-Allwood

Michelle West-Allwood

Inclusion and Behaviour Support Assistant

Learning Support

Suezette Brooks

SENDCo
cropped-circTALAStaff.jpg

Azalia Alvani

LSA
cropped-circTALAStaff.jpg

Joan Austin

LSA
Sonnie Draper

Sonnie Draper

LSA
Sharma Fleary

Sharma Fleary

LSA

Blessing Madiviko

LSA
Hala Makhmalji

Hala Makhmalji

LSA
Ahilah Mathew

Ahilah Mathew

LSA

Nursery

Ann-Marie Brooks

Team Leader

Early Years Care

circ Stevie Reeves

Stevie Reeves

Nursery Room Leader
Salma Adam2

Salma Adam

Nursery Assistant
Lauran Espin

Lauran Espin

Nursery Practitioner

Bhavina Patel

Nursery Assistant
Zahrah Raja2

Zahrah Raja

Nursery Assistant

Catering

cropped-circTALAStaff.jpg

Christina Neophytou

Catering Manager
cropped-circTALAStaff.jpg

Heidi Almond

Catering Assistant
cropped-circTALAStaff.jpg

Angela Ghori

Catering Assistant
cropped-circTALAStaff.jpg

Ann Hanson

Catering Assistant

Jason Roberts

Catering Assistant
cropped-circTALAStaff.jpg

Sujatha Selvaraj

Catering Assistant
cropped-circTALAStaff.jpg

Irene Ziga

Catering Assistant